V obratu Stapelfeld za pridobivanje energije iz odpadkov se odpadki uporabljajo za proizvodnjo električne energije in toplote.

12.03.2024
Pridobivanje energije iz odpadkov
Po podatkih Zveznega statističnega urada vsaka odrasla oseba v Nemčiji proizvede 158 kg preostalih odpadkov na leto. Skupaj v državi nastane približno 130 milijard ton odpadkov, od katerih se 82 % ponovno uporabi – ne le z recikliranjem, temveč tudi s pomočjo toplotnih naprav za obdelavo odpadkov. Družba EEW Energija iz odpadkov upravlja 16 takšnih obratov v Nemčiji, vključno z obratom v Stapelfeldu v Schleswig-Holsteinu. Podjetje HANSA-FLEX dobavlja industrijske cevi za sistem čiščenja dimnih plinov v sežigalnici odpadkov (WIP) in skrbi za upravljanje cevi v tovarni.
“V obratu za pridobivanje energije iz odpadkov Stapelfeld se vsak dan reciklira do 1400 ton odpadkov,” pravi Christian Riepold, mlajši inženir v podjetju EEW Energy from Waste Stapelfeld GmbH. Kaj storiti s tolikšno količino odpadkov? “Sežgemo jih v eni od naših dveh sežigalnic,” pravi Riepold z nasmehom, “saj so odpadki vir, ki ga je mogoče zelo učinkovito uporabiti za pridobivanje energije. In to je točno to, kar počnemo pri nas.” S “tukaj” ima v mislih štiri hektarje in pol veliko območje, na katerem stoji več različnih stavb, ki so si blizu. “Le tretjina celotnega obrata je namenjena sežiganju odpadkov,” pojasnjuje Riepold. “Dve tretjini odpade na sistem za čiščenje dimnih plinov.” Toda kako se odpadki spremenijo v energijo?
Toplotna izraba
6:35 na lokaciji sežigalnice odpadkov Stapelfeld: prvi tovornjaki so že pripeljali odpadke v razkladalno halo, od koder jih po velikem betonskem žlebu odpeljejo v bunker za smeti. Vsak dan sem prispe 140 vozil. Bunker s kapaciteto 6 000 ton ponuja dovolj prostora. “Potrebujemo zalogo, da lahko zagotovimo oskrbo tudi ob koncih tedna,” pojasnjuje Riepold. Upravljavec žerjava, ki gore odpadkov opazuje iz steklenega boksa, odpornega na neprijetne vonjave, odpadke temeljito premeša s pettonskim zajemalnim strojem. “Odpadki bodo zgoreli enakomerno in z malo ostanki le, če bo mešanica uravnotežena,” pravi Riepold. Upravljavec žerjava nato mešanico odpadkov spusti v enega od dveh zalogovnikov, od koder vstopi v sežigalnico. “Tu je temperatura vse leto več kot 1.000 stopinj Celzija,” pravi Riepold. “Pri tako visokih temperaturah se odpadki sežgejo sami od sebe.” Toplota iz sežigalnice odpadkov ustvari približno 63 ton vodne pare pri 380 stopinjah Celzija na uro, ki poganja turbino pri tlaku 26,5 bara. Na ta način se letno proizvede 136.000 megavatnih ur električne energije, kar zadostuje za 39.000 gospodinjstev.
Čisto in učinkovito poslovanje
Ko para opravi svoje delo in poganja turbino, ima še vedno temperaturo 130 stopinj Celzija. “To energijo prenašamo v omrežje daljinskega ogrevanja. Na ta način optimalno izkoristimo goriva in prebivalcem naše soseske dobavljamo okolju prijazno toplotno energijo.” Kurilna vrednost odpadkov je namreč primerljiva s kurilno vrednostjo lignita, vendar se pri tem sprošča bistveno manj ogljikovega dioksida. Poleg tega je naprava Stapelfeld ena od najbolj čistih sežigalnic v Evropi. “Naše emisije so daleč pod predpisanimi mejnimi vrednostmi,” pravi Riepold. K temu poleg optimalnega izgorevanja prispeva tudi zelo sodoben sistem čiščenja dimnih plinov, ki ga sestavljajo čistilci dimnih plinov ter električni filtri in filtri z aktivnim ogljem. Odpadki se prav tako zmanjšajo na deset odstotkov svoje prvotne prostornine in se nato tudi reciklirajo: Žlindra se predela in uporabi pri gradnji cest, medtem ko se elektrofiltrski pepel in filtrirani prah uporabljata za zapolnitev starih rudniških jaškov, da se prepreči posedanje tal. Umazana voda iz sistema za čiščenje dimnih plinov se prav tako obdela in ponovno uporabi.
Strokovna podpora
Odpadna voda iz mokrega čiščenja dimnih plinov v skruberjih dimnih plinov se ponovno predela in izhlapi v tako imenovani “vodni hiši”, 37 metrov visoki stavbi, skozi katero se vijejo cevi. Tu se nahajajo tehniki iz industrijskega servisa HANSA-FLEX. “Tu skrbimo za vse cevi,” poroča Jacek Boraczynski, vodja naročnikov pri podjetju HANSA-FLEX.
Cilj je vzpostaviti učinkovit sistem upravljanja cevi. Osnova za to je X-koda, ki edinstveno označuje vsako cev. “To je pomembno iz dveh razlogov,” pravi Riepold. “Na portalu za stranke MY.HANSA-FLEX lahko vidimo, kako dolgo je bila posamezna cev v uporabi in kdaj je treba opraviti naslednji test. Poleg tega lahko zdaj hitro in enostavno naročimo nadomestne dele.”
V ta namen tesno sodelujeta center za industrijske cevi HANSA-FLEX v Geisenfeldu in obrat za proizvodnjo posebnih cevi v Hamburgu-Stellingenu. “Posebne cevi dobimo brez fitingov in jih sestavimo sami,” poroča Boraczynski. To velja tudi za industrijsko cev CHEM UPE SD, ki je vgrajena v vodni hiši. “Ta sesalna cev za prenos kemikalij je zelo trpežna. Poleg vode in odpadne vode iz pralnikov dimnih plinov prenaša tudi mavčno blato in slane medije, ki nastanejo pri čiščenju odpadne vode,” pojasnjuje Boraczynski. Poleg tega se pri ceveh HANSA-FLEX uporabljajo plastični priključki, ki so odporni proti koroziji. “Na ta način lahko zagotovimo življenjsko dobo do deset let,” dodaja.
Delo se izvaja rutinsko in strokovno. “Z naše strani nam ni treba zagotoviti veliko podpore,” je zadovoljen Riepold. “Zberemo se le dvakrat na dan, zjutraj, da določimo dnevne cilje, in zvečer, da preverimo, ali so bili izpolnjeni.” Projekt, pri katerem je bilo položenih 160 cevovodov, je bil končan v nekaj manj kot osmih tednih. Od takrat podjetje HANSA-FLEX še naprej zagotavlja podporo za sežigalnico odpadkov v Stapelfeldu. Na dan pregleda industrijska služba natančno pregleda vsako cev. “Sodelovanje je ravno pravšnje: učinkovito vzdrževanje za učinkovito sežigalnico odpadkov,” povzame Riepold.
Izvedite več
- 12.03.2024
Med oblaki
Kaj imajo skupnega najvišja stavba na svetu, mostovi na dih jemajoči višini, dolgi predori in ogromne elektrarne? Odgovor je inovativna tehnologija opaža podjetja Doka. Skupina Doka z več kot 6.000 zaposlenimi v več kot 70 državah je vodilna na področju razvoja, proizvodnje in prodaje opažne tehnologije.Izvedite več - 12.03.2024
Pravi izziv
Več kot sto ton težak tovornjak se počasi začne premikati. Gradbeni stroj za površinsko rudarjenje je impresivnih dimenzij. Na njegovem boku so izpisane črke "CAT". Označujejo podjetje Caterpillar, proizvajalca gradbenih strojev in motorjev.Izvedite več - 12.03.2024
Zelo sočno!
Okusni sadni sokovi z imenom "beckers bester" so dobro znani v Nemčiji. Družinsko podjetje, ki ga trenutno vodi tretja generacija, ima že 75 let sedež v kraju Lütgenrode na jugu Spodnje Saške. HYDRAULIKPRESSE je pogledal v zakulisje tega dolgoletnega podjetja.Izvedite več