Pomoč in stik

Vaša neposredna povezava z nami

Imate vprašanja o naših storitvah in izdelkih? Ali potrebujete pomoč?

Takojšnja storitev
+386 80 820009

Pon - Pet

7:00 - 16:00

Nedelje in državni prazniki so izključeni.

Ali pa morda ne tako neposredno?

Nedelje in prazniki so izključeni.

Stopite v stik z nami
Možnosti za stik
Pomoč in podpora neposredno na lokaciji
Poiščite najbližjo poslovalnico

Esc

Pregledi tlačnih akumulatorjev so obvezni.

Tlačni akumulatorji spadajo med sisteme, ki jih je treba po zakonu nadzorovati, zato jih mora redno preverjati usposobljeno strokovno osebje, ki je uradno pooblaščena oseba v skladu z nemškim zakonom o industrijski varnosti (BetrSichV). Poleg tega je treba pripraviti varnostno oceno (oceno tveganja), da se zagotovi varno delovanje strojev in sistemov z vgrajenimi hidravličnimi akumulatorji.

Pregled hidravličnih akumulatorjev, ki ga opravijo uradno pooblaščene osebe

V podjetju HANSA-FLEX je veliko število zaposlenih po vsej Nemčiji usposobljenih kot strokovne osebe za tlačno opremo. Kot strokovnjaki za tekočine imajo tudi bogate izkušnje s tlačnimi akumulatorji, strokovno svetujejo pri vseh vprašanjih in so vam vedno pripravljeni pomagati. HANSA-FLEX svojim strankam ponuja naslednje storitve:

  • Izvajanje ponavljajočih se inšpekcijskih pregledov
  • podpora pri pripravi ocen tveganja
  • Dokumentiranje rezultatov pregledov v skladu z BetrSichV

Storitve HANSA-FLEX imajo vse te prednosti

S podjetjem HANSA-FLEX, vodilnim strokovnjakom na področju tehnologije tekočin, imate vedno na voljo izkušenega partnerja na področju tehnologije tlačne opreme.

  • Usposobljeno strokovno osebje

    Pregledi, ki jih opravijo uradno pooblaščene osebe (TRBS 1203, št. 3.2 in št. 2).

  • Brez kompromisov glede varnosti

    Zagotavljanje skladnosti z vsemi zahtevami nemškega zakona o industrijski varnosti.

  • Celovita podpora

    Pomagamo vam pri pripravi ocen tveganja ter načrtov pregledov in testiranj.

  • Nasveti strokovnjakov

    Naši strokovnjaki vam svetujejo pri izbiri, načrtovanju in delovanju vašega sistema tlačnih akumulatorjev.

Razvrstitev tlačnih akumulatorjev

Obseg pregledov je odvisen od kategorije tlačnega akumulatorja. Hidravlični akumulatorji se delijo na sisteme, ki jih je treba nadzorovati, in sisteme, ki jih ni treba nadzorovati v skladu z evropskim pravilnikom o tlačni opremi DIR

  • Veliki tlačni akumulatorji z delovnim tlakom več kot 1 bar

    Vsi hidravlični akumulatorji s prostornino plina več kot 10 litrov se štejejo za sisteme, ki jih je treba spremljati, in zanje veljajo posebne obveznosti pregledovanja in redni pregledi v skladu z nemško uredbo o varnosti in zdravju pri delu (BetrSichV). Prevzem po vgradnji in vse redne preglede teh tlačnih akumulatorjev lahko opravijo le strokovnjaki pooblaščenega nadzornega organa (ZÜS) ali od njega pooblaščenega podjetja, kot sta TÜV ali DEKRA. Intervali rednih pregledov temeljijo na oceni varnosti in morajo biti določeni najkasneje 6 mesecev po začetku obratovanja, preveriti pa jih mora ZÜS.

  • Srednjetlačni akumulatorji z delovnim tlakom največ 1 bar

    Hidropnevmatske akumulatorje s prostornino plina med 1 in 10 litri je treba preskusiti pred zagonom in v rednih časovnih presledkih. Vse preskuse mora opraviti oseba, usposobljena za nevarnosti pod tlakom (TRBS 1203, št. 3.2).
    Upravljavec samostojno določi intervale med pregledi na podlagi podatkov proizvajalca, načina delovanja in lastnih izkušenj. Intervali med pregledi, navedeni v BetrSichV, so le okvirni.

  • Mali tlačni akumulatorji z delovnim tlakom, ki ne presega 0,5 bara

    Akumulatorji pod tlakom s prostornino plina med 0,1 l in 1 l so razvrščeni kot sistemi pod tlakom, ki ne potrebujejo nadzora in se štejejo za delovno opremo v smislu BetrSichV.
    Pregled pred začetkom obratovanja ni obvezen, vendar mora upravljavec kljub temu določiti ustrezne zaščitne ukrepe v skladu z oceno tveganja. To vključuje tudi izvedbo rednega pregleda v skladu z oddelkom 10 BetrSichV, ki ga opravi pristojna oseba za nevarnosti zaradi tlaka v skladu s TRBS 1203 št. 2.

Strokovno svetovanje

Poškodovan mehur pomeni, da je bil v hidravličnem sistemu prevelik ali premajhen pritisk plina. Strokovnjaki podjetja HANSA-FLEX vam vedno z veseljem svetujejo.

"Razmerje med delovnim tlakom sistema in tlakom polnjenja plina v akumulatorju mora biti v območju, ki ga je določil proizvajalec. Prevelika tlačna razlika ali velika nihanja tlaka lahko povzročijo poškodbe membrane ali mehurja."

Tino Zeuner

Produktni vodja pri podjetju HANSA-FLEX

Intervali pregledov za sisteme tlačnih akumulatorjev

Intervali pregledov za sisteme, ki jih je treba spremljati, so opredeljeni v nemškem zakonu o industrijski varnosti (BetrSichV). Odločilni parameter za to razvrstitev je dovoljeni delovni tlak, ki ga varuje varnostna oprema.

Preskus trdnosti

Notranji pregled

Zunanji vizualni pregled

Preverjanje tlaka dušika

The HANSA‑FLEX Mission Statement group

Ponavljajoči se preskus trdnosti je treba opraviti vsaj vsakih 10 let. Pregled se izvede v obliki tlačnega preskusa s tekočino pri tlaku, ki je vsaj 1,3-krat večji od dovoljenega obratovalnega tlaka, vendar ne presega uporabljenega tlaka pri proizvajalčevem preskusu.

The HANSA‑FLEX Mission Statement group

Notranje preglede je treba opraviti vsakih 5 let v skladu z BetrSichV Notranjo steno hidravličnega akumulatorja, tako kot vso drugo opremo, pomembno za varnost, je treba pregledati za površinske razpoke s testi penetracije, magnetnega prahu ali ultrazvoka.

The HANSA‑FLEX Mission Statement group

Zunanji vizualni pregled v okviru ponavljajočih se pregledov je treba opraviti najpozneje vsaki dve leti. Površina membrane se navzven preveri glede razpok in poškodb, prav tako se preveri varnostno pomembna oprema.

The HANSA‑FLEX Mission Statement group

Tlak dušika na membranski strani je treba redno preverjati, najbolje vsake tri mesece. Preverjanje mora opraviti uradno pooblaščena oseba v podjetju ali zunanji ponudnik storitev.

Postopek in obseg pregledov tlačnih akumulatorjev

  • Pregled pred prvo uporabo

    Pred zagonom akumulatorja je poleg tehnične funkcionalnosti preverjeno, ali so na voljo oznaka CE, navodila za uporabo, identifikacijska številka določene ustanove in potrebna varnostna oprema. Glede na kategorijo akumulatorja se preverjanje izvaja iz različnih virov:

    • Več kot 10 l prostornine plina: Dovoljena nadzorna postaja (ZÜS)
    • Do 10 l plinskega volumna: Usposobljena oseba za nevarnosti zaradi tlaka po TRBS 1203 št. 3.2
    • Manj kot 1 l plinskega volumna: Usposobljena oseba po TRBS 1203 št. 2
  • Ponavljajoči se pregledi

    V okviru ponavljajočih se pregledov se zagotovi, da sta na voljo oznaka CE in navodila za uporabo, ter da je oprema s varnostno funkcijo še vedno prisotna, delujoča in pravilno nastavljena. Poleg tega se preveri, ali so pogoji za naslednji pregledni interval še vedno pravilni. Naslednja dokumentacija naj bo pripravljena:

    • Navodila za uporabo in ocena tveganja
    • Vse dokumentacije proizvajalca hidravličnega rezervoarja
    • Poslovna dokumentacija inšpekcijskega pregleda ob zagonu

Usposabljanje in seminarji o tlačnih akumulatorjih v hidravličnih sistemih

V sodelovanju z Mednarodno akademijo za hidravliko (IHA) družba HANSA-FLEX organizira seminarje za monterje in vzdrževalce tlačnih akumulatorjev. Strokovnjaki posredujejo svoje strokovno znanje o varnem delovanju, pravilnem polnjenju in popravilu tlačnih akumulatorjev.

Nenačrtovani pregledi med servisiranjem in vzdrževanjem.

  • Sprememba delovnega tlaka

    Sprememba delovnega tlaka pri tlačnem rezervoarju vedno vpliva na varnost celotne naprave ali stroja. Zato je ob prilagoditvi delovnega tlaka ponovni pregled pred zagonom potreben. Ta pregled mora biti izveden s strani usposobljene osebe ali dovoljene nadzorne postaje (ZÜS), odvisno od kategorije hidravličnega rezervoarja.

  • Zamenjava enakovrednega tlačnega rezervoarja

    Pri zamenjavi hidravličnega rezervoarja v stroju ali napravi z enakim tlačnim rezervoarjem ni potrebna nova odobritev s strani dovoljene nadzorne postaje (ZÜS) ali usposobljene osebe. Rok do prvega ponavljajočega pregleda teče od trenutka zagona novega hidravličnega rezervoarja v skladu z že določenimi preglednimi intervali.

  • Novo mesto postavitve

    Če se lokacija namestitve tlačnega rezervoarja spremeni, na primer pri vgradnji v drug stroj, je pregled pred zagonom potreben samo pod določenimi pogoji:

    • Preverjanje pred zagonom, ki je že bilo izvedeno drugje
    • Brez novega načina delovanja
    • Nespremenjene povezave in oprema
    • Brez posebnih zahtev glede lokacije namestitve
  • Vzdrževalna dela

    Po popravilih, kot na primer zamenjava dušilke, membrane ali tesnila, je potrebno redno preverjanje hidravličnega rezervoarja s strani ustrezne strokovne osebe. Ta določba velja za vsa tlačna posoda z volumnom nad 1 l plina.

  • Zmanjšanje količine hidrospeherja

    Pri shranjevanju tlačnih rezervoarjev lahko pride do poškodb, kot je korozija na varnostni opremi ali staranje elastomera. Zato bi moral biti celoten hidravlični rezervoar pregledan s strani strokovnjaka pred vgradnjo. Poleg tega je pomembno vedeti, da se časovni interval pregleda med skladiščenjem ne podaljša.

  • Celovita brezskrbna storitev strokovnjakov za tekočine

    HANSA-FLEX je vaš kompetentni partner za vse naloge, ki so potrebne za namestitev in delovanje tlačnih akumulatorjev.

    • Svetovanje pri izbiri in načrtovanju tlačnih akumulatorjev
    • Prodaja tlačnih akumulatorjev, dodatne opreme in kompletov za popravila
    • Vgradnja tlačnih akumulatorjev
    • Vzdrževanje in popravilo s strani uradno pooblaščenih oseb
    • Usposabljanje in seminarji o servisiranju in delovanju tlačnih akumulatorjev
  • Te teme so lahko zanimive tudi za vas.

    Tlačni akumulatorji in pripadajoči sistemi

    Varno in zanesljivo delovanje sistemov tlačnih akumulatorjev je odvisno od rednega vzdrževanja, vključno s preverjanjem ravni polnjenja in tlaka plinske…

    Izvedite več

    Tlačni akumulatorji

    Tlačni akumulatorji se uporabljajo kot posode za kompenzacijo tlaka in uravnavajo temperaturne spremembe prostornine in tlačnih konic v hidravličnih sistemih.…

    Izvedite več

    Upravljanje tekočin

    Skrb za olje je ključni dejavnik pri zagotavljanju nemotenega delovanja hidravličnih sistemov in naprav. Onesnaževala v tekočini imajo lahko resne…

    Izvedite več