Okusni sadni sokovi z imenom “beckers bester” so dobro znani v Nemčiji. Družinsko podjetje, ki ga trenutno vodi tretja generacija, ima že 75 let sedež v kraju Lütgenrode na jugu Spodnje Saške. HYDRAULIKPRESSE je pogledal v zakulisje tega dolgoletnega podjetja.
12.03.2024
Zelo sočno!
Okusni sadni sokovi z imenom “beckers bester” so dobro znani v Nemčiji. Družinsko podjetje, ki ga trenutno vodi tretja generacija, ima že 75 let sedež v kraju Lütgenrode na jugu Spodnje Saške. HYDRAULIKPRESSE je pogledal v zakulisje tega dolgoletnega podjetja.
Sveže stisnjen sadni sok je danes na voljo v priročnih steklenicah ali škatlah. To pa ni bilo vedno tako. Šele leta 1932 je ustanoviteljici podjetja Berthi Becker uspelo narediti sadne sokove trajne in primerne za shranjevanje. S tem je postala ena od pionirjev, ki so tlakovali pot današnji visokotehnološki proizvodnji sadnih sokov in sadnih pijač v velikih količinah. Podjetje beckers bester je danes eden vodilnih proizvajalcev sadnih sokov v Nemčiji.
Ime beckers je še vedno tesno povezano z jabolčnim sokom, ki je bil prvotni izdelek podjetja. Čeprav podjetje beckers bester/NEU’s zdaj ponuja približno 70 različnih okusov in njegov notranji oddelek za razvoj izdelkov nenehno išče sodobne rešitve, kot so na primer nove zdravju koristne sadne pijače na osnovi soje, jabolčni sok ostaja “eliksir življenja”.
V prejšnjih časih je proizvodnja potekala podnevi in ponoči od začetka obiranja jabolk septembra do decembra. Predelava sadja je bila sezonska dejavnost. To se je zdaj spremenilo.
400 nogometnih igrišč, polnih jablan.
Po reformah v nekdanji Vzhodni Nemčiji je podjetje beckers navezalo stike z državnim podjetjem za proizvodnjo sadnih sokov v Eislebnu, rojstnem kraju Martina Luthra, in leta 1993, po ponovni združitvi Nemčije, v tem mestu zgradilo najsodobnejšo tiskarno. V Eislebnu jabolka že med trgatvijo predelajo v sok in jih uskladiščijo, tako da se predelava lahko nadaljuje vse do maja naslednjega leta. V obratu v Eislebnu vsako leto stisnejo 60 000 ton jabolk v jabolčni sok. Pogodbeni pridelovalci na 300 hektarjih površine – to je približno 400 nogometnih igrišč – v nemških regijah Turingija in Saška gojijo približno 180.000 jablan, katerih plodove v Eislebnu predelajo v jabolčni sok.
Skupaj z drugimi samostisnjenimi sokovi, kot so črni ribez, češnja in jagoda, je v ogromnih rezervoarjih iz nerjavečega jekla v Eislebnu shranjenih 35 milijonov litrov soka. Od tam se sok s cisternami prevaža v polnilnice in pakirnice v Lütgenrodu in Freinsheimu. Tam se sok prelije v steklene steklenice za večkratno uporabo ali za enkratno uporabo, steklenice PET in škatle Tetra-pak ter plastične steklenice za večkratno uporabo. Družba beckers okoljski ozaveščenosti ne pripisuje velikega pomena le z vidika svojega naravnega proizvoda. Njegov celoten proizvodni proces je okoljsko optimiziran: od lastne čistilne naprave do energetsko varčne metode rekuperacije toplote.
Na sedežu v Lütgenrodu sokove ustekleničijo ali zapakirajo in jih predelajo tudi v druge pijače. V rezervoarjih je 15 milijonov litrov stalnih zalog sadnih sokov in pijač na osnovi sadnih sokov, da se lahko vedno odzovemo na povpraševanje strank. Tu shranjene sokove in koncentrate sokov nabavljajo beckerji z vsega sveta, tako da je potrošnikom na voljo široka izbira različnih sokov: paradižniki in hruške Williams iz Italije, pomarančni sok iz Brazilije, ananas iz Indonezije in guava iz Malezije. Deluje zapleten triizmenski proizvodni sistem, izdelki pa so shranjeni v skladišču z visokimi policami, ki sprejme 11 500 palet.
Cevi in cevi
V obratu za stekleničenje/pakiranje v Lütgenrodu so vsi priključki po možnosti izvedeni kot cevovodi, vendar se v tovrstnih obratih vedno najde nekaj, kar je treba prečrpavati tudi prek gibkih cevi. Rezervoarji s polkoncentrati so na primer napolnjeni z dušikom, da vanje ne more prodreti zrak, saj kisik v zraku povzroča oksidacijo, ki lahko povzroči izgubo celotne serije. Za dovajanje dušika – tako imenovanega inertnega plina – v rezervoar se uporabljajo mobilne razdelilne postaje s kovinskimi cevmi. Na ta način je mogoče polzgoščene sokove pri temperaturi 10 °C skladiščiti eno leto, popolnoma zgoščene sokove pa ohranja fruktoza.
Pri črpanju sokov do različnih proizvodnih stopenj se uporabljajo tudi fleksibilne cevi HANSA-FLEX. Uporabljajo se tudi za raztovarjanje cistern, iz katerih se sok prek gibkih cevi iz PTFE prečrpa v rezervoarje za skladiščenje. Preden se cisterne napolnijo s sadnim sokom, se obdelajo s paro, da se sterilizirajo. Tudi v proizvodnem okolju so priljubljene cevi HANSA-FLEX PTFE, saj so veliko lažje in prožnejše od prej uporabljenih cevi.
Cevi iz PTFE imajo tudi druge naravne lastnosti, ki so bile odločilne pri odločitvi Olafa Brakmanna, vodje obrata v Lütgenrodu, da izbere izdelek HANSA-FLEX. Z odobritvijo FDA so dovoljene za uporabo v živilski industriji in industriji pijač ter so nevtralnega vonja in okusa. Zagotavljajo tudi bakteriološko varnost, s čimer sokovom zagotavljajo dolg rok trajanja. Cevi ne smejo imeti gub ali mehurčkov, v katerih bi se med čiščenjem lahko nabirali ostanki sokov in posledično povzročali težave z mikrobiološko kontaminacijo. Cevi iz PTFE so v tem pogledu zelo varne in preprečujejo nastanek takšnih težav. Poleg tega so trpežne in tako zmanjšujejo obratovalne stroške.
Olaf Brakmann navaja še en ključni vidik: visoka absorpcija tlaka s PTFE cevmi. To je pomembno, ker se na primer koncentrat pomarančnega soka črpa pod tlakom do 15 barov skozi cevne sisteme in cevi. Ta visok tlak je potreben, ker je koncentrat zelo viskozen. Poseben nastavek na ceveh, ki jih že vrsto let dobavlja podjetje HANSA-FLEX Boffzen, preprečuje statično polnjenje. Tovarna za polnjenje/pakiranje v Beckerju ima veliko cevnih linij, zato je sposobna zagotoviti lastno rezervo, če pride do nenadne okvare, vendar pa podjetje HANSA-FLEX Boffzen kljub temu zagotavlja stalno zamenjavo vseh cevi. Tako “beckers bester” ostaja najboljši.
Izvedite več
- 12.03.2024
Med oblaki
Kaj imajo skupnega najvišja stavba na svetu, mostovi na dih jemajoči višini, dolgi predori in ogromne elektrarne? Odgovor je inovativna tehnologija opaža podjetja Doka. Skupina Doka z več kot 6.000 zaposlenimi v več kot 70 državah je vodilna na področju razvoja, proizvodnje in prodaje opažne tehnologije.Izvedite več - 12.03.2024
Pravi izziv
Več kot sto ton težak tovornjak se počasi začne premikati. Gradbeni stroj za površinsko rudarjenje je impresivnih dimenzij. Na njegovem boku so izpisane črke "CAT". Označujejo podjetje Caterpillar, proizvajalca gradbenih strojev in motorjev.Izvedite več - 11.03.2024
Čista nafta, čista proizvodnja cementa
Kako Holcim stranski proizvod pri proizvodnji surovega železa spremeni v dragoceno surovino za proizvodnjo cementa in zakaj je čisto hidravlično olje nepogrešljivo.Izvedite več